Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya nedir, ne değildir?​

Öncelikle medyanın ne olduğunu tanımlamak yerinde bir başlangıç olacaktır. 

Medya; kitlelere hitap eden basılı, görsel, işitsel bilgi ve verilerin oluşturduğu iletişim aracıdır. Matbaanın icadı ile gelişmiştir ve telgraf, radyo, televizyon, reklam panoları, afişler derken son durağı dijital medya olmuştur. 

Sosyal medya da; kitlelere ulaşmayı amaçlar. Geleneksel medyadan en büyük farkı ise artık herkesin "okur" sıfatının yanına "yazar, sunucu, paylaşımcı" gibi  ilave ön adları getirmiş olmasıdır. Yine geleneksel medyadan farklarına; hitap edilecek kitlenin yaş, cinsiyet, yaşadığı coğrafya, eğitim seviyesi, dahil olduğu meslek grubu gibi demografik unsurların seçilebilir olması ve sadece bu seçili kitleye mesajların sunulması eklenebilir. Bu anlamda pazarlama aracı olarak ele aldığımızda sosyal medya, dikkate alınacak kitleyi seçme imkânı tanıması sebebiyle nispeten eskide kalmış dijital ve analog medya araçlarından çok daha etkilidir. Örnekle açıklamak gerekirse; bir televizyona reklam verirsiniz. Konuyla ilgili olan/olmayan herkes bu reklamı görüntüler. Bu görüntüleme size saniye başına ve izlenme yoğunluğu kriteri olarak saate göre maliyet doğurur. Verdiğiniz reklamı, sektörünüzle ya da yapmış olduğunuz iş ile ilgili olan kimselerin izlemiş olduğunu takip etmeniz pek olası değildir. Yani, işiniz şansa kalmıştır! Bir bebek bezi reklamı sadece bebek sahibi olan aileleri ilgilendirir fakat siz bu orana göre değil, TV kanallarının reyting değerlerine göre ücret ödersiniz. Oysa sosyal medyada hedef kitlenizi oluşturduktan sonra reklam verebileceğiniz gibi yine bu kitleye paylaşımlar hazırlarsınız, kampanyalar düzenlersiniz, ürün satışı gerçekleştirirsiniz. Günümüzdeki "en değerli kazanç" olarak değerlendirebileceğimiz "geri dönüşler (feedback)" alırsınız. Aldığınız dönüşler ile hızlı bir şekilde yenilenme sürecine girmeniz, ilgili kitlenizin isteklerini yerine getirdiğiniz için işletmenize artı yönde ilerleme sağlayacaktır.

Sosyal medya; sanıldığı gibi fotoğraf paylaşımı, botlarla sağlanan beğeniler, başkalarının paylaşımlarının tekrar paylaşımı şeklinde basit işlevlerden ibaret değildir. Bu yüzden de sosyal medyada var olmak demek, ilgili mecralarda hesap açmak demek değildir. Aslolan unsur; organik etkileşimdir.

Sosyal medya yönetimi neden önemli?

Bir markanın yükselişini sağlayacak güncel eforların başında sosyal medya yönetimi gelmektedir. Sosyal medyada hesap oluşturmak sadece bu eforun başlangıç aşamasıdır. Gerekli etkileşimleri ve geri dönüşleri alabilmek için profesyonel şekilde; rakip analizlerinin, hedef kitle özelliklerinin, sunulan ürün ya da hizmet ile ilgili mesaj vurgularının, kullanıcı davranışları ve alışkanlıkları tespitlerinin,  GZFT (SWOT) analizlerinin uzman eller tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Bir ürün ya da hizmeti kaç kez paylaştığınız değil; ona ait mesajı ne kadar  doğru verebildiğiniz, vurguları ne derece doğru kullandığınız önemlidir.  Aksi halde sosyal medya sizin için aksiyonsuz bir mecra olarak kalacak ve çekici etkisi yerine internet mezarlığı olarak tabir edilen alana doğru dijital varlığınızı sürükleyecektir.

Merak etmeyin! İşletmenizi o mezarlıktan uzak tutmak ve dijital dünyadaki varlığını sağlıkla sürdürmek için buradayız.

Bir Tık Uzağınızdayız :)

Türkiye'nin her yerinden
444 79 48

 

Kültür Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı No: 125 (Postacıoğlu Apt.) K:5 D:5 Alsancak / İZMİR
(Pasaport İskele Yakını)