Kurumsal Web Tasarımı

Küçük Bir Detay...

İnternet sitesi mi, web sitesi mi?

İnternet; dünya genelindeki bilgisayarların ya da ağa bağlanma yeteneği bulunan diğer cihazların varlığından oluşan geniş ağ düzenidir. Bu düzen üzerindeki cihazlar birbirlerine (yetkiler dahilinde) erişebilir. İnternet sistemi üzerinde çalışan çokça servis vardır. Bu servislerden biri de web servisidir.

HTTP (port 80) ve HTTPS (port 443) protokolleri üzerinden dünyaya açılma imkanı sunan web servisi, HTML olarak bilinen işaretleme dili ile tarayıcılara metin dokümanları, belge indirme, video gösterimi gibi kullanım alanları sunar. Bu protokoller üzerinden hizmet veren dijital dokümanlara web sayfaları denmektedir. Web sayfalarının ve yayınlanacak materyallerin birleşiminden de web siteleri doğmaktadır.

Neden web sitesine ihtiyacımız var?

Cevap basit. Bilişim çağında yaşıyoruz ve kartlar yeniden dağıtılıyor. Yani, "bilişim" kelimesiyle hayatımızdaki ekonomik, toplumsal, bilimsel ve sosyal platformlar yeniden şekil aldı, almaya da hızla devam ediyor. Bu yeni dünya düzeninde ticari etkileşimler; alışveriş, tanıtım, reklam, dijital iletişim, beğeniler hatta eleştiriler/müşteri yorumları kapsamında farklı bir boyuta yelken açtı. Bir firmanın web sitesinin olmaması, internette yerini almamış olması; çağı yakalayamamış olmasının göstergesi olarak kabul edilir oldu.

Web sitesi olan firmalar, internet kullanıcılarının parmak uçlarına kadar erişebildi ve müşteri potansiyellerini her geçen gün misliyle genişletmeyi başardılar. Özellikle e-ticaret hacminin 2020 yılının ilk yarısında %64 oranında büyümesiyle 90 milyar TL üzerinde satış gerçekleşti ve bu satışlarının büyük oranını yurt içi satışlar oluşturdu. Gıda sektöründeki elektronik satışlar %420 oranında tırmanışa geçti. Yine bu dönemde internet üzerinden verilen siparişlerin sayısı yaklaşık olarak 850 milyonu buldu. İnterneti doğru bir pazarlama ve tanıtım aracı olarak kullanan firmalar da elbette bu müthiş rakamlardan fayda sağlamayı başardılar.

Web tamam... Peki "kurumsal web" ?

Her web sitesi kurumsal mıdır? Ya da her yapılan site gerçekten o işletmeyi temsil etmekte, imajını yansıtmakta mıdır? Elbette hayır. Günümüzde birçok web sitesi maalesef kurumsallıktan uzak kulvarlardadır ve yok olmaktan kaçınamaz haldedirler. Çünkü dünya gelişmekte, teknolojik düzen hızla ilerlemekte, profesyonel yaşam artık bireysellikten taşıp kurumsal yaşama da sirayet etmektedir.

Bir firmayı temsil eden şey; kartvizitinden çok kurumsal yapılanma bütünlüğünün bileşenleridir. Bu anlamda renkler, logo, grafik tasarımı, slogan seçimi, alan adı seçimi, mobil cihazlarla uyumlu (responsive) bir web sitesi, arama motorlarına ve işletme veri tabanına kaydedilmesi, gereken yerde ve gerekli vurguyu sağlamak için yeterli düzeyde efekt kullanımı gibi unsurlar göz ardı edilmemelidir.

Hazır şablonlardan oluşan ve sanki "her firmanın kişiliği aynı veya benzermiş" gibi algı yaratan sistemler yerine özgün tasarımlar ve yazılımlar, arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları, kurumsal bütünlüğe dair yukarıda saydığımız bileşenlere bağlılık, KVKK kapsamında dikkat edilmesi vereken gizlilik-veri güvenliği, sunucuya yük bindirmeyen ve ziyaretçiyi bekletmeyen hızlı sistemlerin inşası, müşterilerin site üzerinden firmaya yönelmesi için gereken stratejik iletişim objeleri gibi vazgeçilmez her adım, kurumsal web sitesi için kritik önem içermektedir.

Kısacası; kurumsal web sitesi demek, firmanızın ve yaptığınız işin karakteristik özelliklerinin internet dünyasında, web sitesi formatında hayat bulmuş şekli demektir.

Sunduğumuz hizmet ile müşterilerimizin firmaları için yazdığımız kurumsal web siteleri ile haklı gururumuzu yaşıyor, bu gururu sizlerin kurumsal web sitesi ihtiyaçlarınızı karşılayarak taçlandırmak istiyoruz. 

Bir Tık Uzağınızdayız :)

Türkiye'nin her yerinden
444 79 48

 

Kültür Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı No: 125 (Postacıoğlu Apt.) K:5 D:5 Alsancak / İZMİR
(Pasaport İskele Yakını)