E-Ticaret Sitesi

E-Ticaret ve E-Ticaret Sitesi

E-Ticaret; ürün, mal, hizmet gibi maddi karşılığı olan varlıkların, internet aracılığı ile satışa, kiralamaya, tanıtmaya, lojistiğe ve benzeri ekonomik fonksiyonlara tabi tutulmasıdır. Kısacası e-ticaret; ticaretin elektronik ortamda yapılmış şeklidir.  Bu bağlamda e-ticaret sitesi; ürün, mal ve hizmetlerin, bir web sitesi ya da internet tabanlı bir mobil uygulama ile müşteriye sunulması, kargonun, ulaşımının takibi, tanıtım işlemleri gibi süreçleri bünyesinde barındıran web sistemleridir.

E-ticaret sitelerinde satış ve ödeme unsurları hakimdir. Bu unsurlardan olan ödeme; kapıda ödeme, EFT/Havale yoluyla ödeme, kredi kartı ile ödeme, puan veya promosyon koduyla ödeme gibi yollarla yapılabilir. Tüm bunlar da e-ticaret sisteminde (işletmenin isteğine bağlı olarak) sunulan ayrı birer modüldür, bileşendir.
 
"E-Ticaret; sanal mağazadan ibaret değildir, işletmenizin dijital dünyadaki varlığıdır!"
 
Yine ödeme başlığı altındaki önemli bir konu da banka ile site ziyaretçisi (müşteri) arasındaki köprüyü sağlayacak olan yazılımdır. Bu yazılımlara da "Sanal POS" adı verilmektedir. Markette, kredi kartı ile alışveriş yapılırken kullanılan POS cihazları nasıl ki ödeme tahsil edebiliyorsa, sanal POS sistemleri de (uzaktan) kredi kartı bilgileri ile ve isteğe bağlı olarak 3D doğrulama ile tahsilatı gerçekleştirebilmektedir.

Sanal POS dediğimizde iki seçenek karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan birincisi; anlaşmalı bir bankadan alınacak olan sanal POS hizmetidir ve ilgili firmaya aylık bir kullanım ücreti doğurur. İkincisi ile birden fazla banka ile anlaşmalı olarak çalışan sanal ödeme firmalarıdır. Bu firmalar da aylık, yıllık ücretler ya da komisyon ile hizmet vermektedirler. Bazı firmaların hem periyodik kullanım ücreti hem de düşük oranda bir kâr yüzdesi (komisyon) ile çalışmaları söz konusudur. Bu konudaki seçim tamamen e-ticaret girişimini yapmak isteyen işletmenindir.
 

E-Ticaret Sitesi ile E-Katalog Sitesi Ayrımı

E-Katalog siteleri; "satış ve sonrası" aksiyonu dışında kalan tüm e-ticaret fonksiyonlarını bünyelerinde barındırırlar. Ürünün veya hizmetin özellikleri, resimleri, nitelikleri, stok durumu, ulaşılabilirliği, açıklamalı metni ve istenirse kitap sayfası gibi çevrilerek gezinti yapılabilmesi gibi unsurların tamamı e-katalog sitelerinin konusunu oluşturur. Katalog sitelerde alışveriş değil, ürünün tanıtımı gerçekleşir. Bu işlemden sonra müşteri (site ziyaretçisi) dilerse satıcı firma ile direkt iletişime geçebilir ve alışveriş, sipariş ya da ürün hakkında daha detaylı bilgi alma kısımlarını görüşebilirler.

E-Ticareti Diğer Araçlarla Destekleme

- Sosyal Medya ile Destekleme

E-Ticaret siteleri, elektronik ticaret için yeterli gelmektedir. Fakat sitenizi duyurmanız, kitlenize özgü kampanyalar oluşturmanız, sosyal medya üzerinden e-ticaret sitenize müşteri çekmeniz, hediyeler, çekilişler gibi aksiyonlar uygulamanız e-ticaret siteniz için ciddi geri dönüşler sağlayacaktır. Bu sebeple, profesyonel eller tarafından yönetilen sosyal medya hesaplarınız satışlarınıza doğrudan  etkide bulunacaktır. Sitenize hangi sosyal mecradan ne şekilde ziyaretçi çektiğiniz istatistiklerini görmeniz de yine alacağınız pozitif geri dönüşlerdendir.


Bir marka ya da firmayı, potansiyel kitlesine anlatmanın en etkili yöntemlerinden birini içerikler oluşturmaktadır. Markanızı, potansiyel kitleniz için her detaya hakim olabilecekleri bir hikayeye dönüştürmek içerikle, bu hikayeyi yüksek etkileşimle sunmak ise içerik pazarlama teknikleriyle mümkündür.
 

YSB Bilişim olarak, sizin ve markanızın hikayesini önemsiyor, bu hikayenin aksiyon alıp e-ticaret yoluyla geniş kitlelere ulaştırılması için titiz bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu noktada özgün içerikler oluşturulmasını ve bu özgün içeriklerin yüksek etkileşim almasını sağlamak amacıyla başarılı içerik pazarlama teknikleri uygulamaktayız.

- Mobil İmkânların Etkin Kullanımı

E-Ticaret sitenizin diğer cihazlara uyumluluğu; tepkisel, duyarlı (responsive) diye tabir edilen teknik yapıda olması durumunda çok daha etkin müşteri kitlesi edinebilir, arama motorlarının pazarlarında ürün ve hizmet çeşitlerinde sergilenme sağlayabilirsiniz. Her akıllı cihazın bir "bilgisayar" olduğu ve ceplerimize sığdığı günümüzde bu imkânı doğru değerlendirmek de satış yüzdelerini elbette etkileyecektir.
 

Bir Tık Uzağınızdayız :)

Türkiye'nin her yerinden
444 79 48
 

Kültür Mahallesi, Cumhuriyet Bulvarı No: 125 (Postacıoğlu Apt.) K:5 D:5 Alsancak / İZMİR
(Pasaport İskele Yakını)